Nowe zasady przyznawania punktów karnych kierowcom

Nowe zasady egzaminacyjne na prawo jazdy w danej kategorii to nie jedyna niespodzianka, która spotka kierowców wraz z rozpoczęciem roku 2013, jaką przewiduje ustawa o kierujących pojazdami. W życie wchodzi także nowy system przyznawania punktów karnych. Jak od 1 stycznia karane będą wykroczenia drogowe? Czy rzeczywiście przyczyni się to do drastycznego zmniejszenia piractwa na polskich drogach?

Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje w styczniu duże zmiany w sposobie egzaminowania kierowców starających się o prawo jazdy oraz, co ważniejsze dla posiadających już ten dokument – zmiany w sposobie przyznawania punktów karnych kierowcom, którzy dopuścili się wykroczenia na drodze.

Po przekroczeniu dopuszczalnej ilości punktów karnych…

Nowy system karania wykroczeń drogowych przewiduje w dalszym ciągu 24 punkty karne jako maksymalną ilość punktów, którą posiadać może kierowca. Po przekroczeniu tej ilości nie straci on jednak prawa jazdy, a zostanie wysłany na kurs reedukacyjny oraz badanie psychologiczne, na które stawić trzeba się w ciągu miesiąca od otrzymania skierowania. Niestety, koszt takiego kursu (500 złotych) będzie stosunkowo wysoki, a czas jego trwania również nie należy do najkrótszych – kurs reedukacyjny trwać będzie 5 dni. Po ukończeniu kursu koniecznie pamiętać należy również o przedstawieniu stosownego zaświadczenia staroście, bez tego w dalszym ciągu kierowca nie będzie mógł prowadzić pojazdu.

Kiedy kierowca straci prawo jazdy?

Kolejną nowością jest zlikwidowanie kursów reedukacyjnych, które miały na celu jednorazową likwidację 6 punktów karnych. Uważać muszą szczególnie ci kierowcy, którzy w ciągu pięciu lat od kursu reedukacyjnego mogą przekroczyć kolejny raz maksymalną liczbę punktów karnych – wtedy prawo jazdy zostanie im odebrane, a jedyną możliwością zasiadania znowu za kierownicą będzie odbycie kursu  oraz ponowne zdanie egzaminu na prawo jazdy. Warto nadmienić, że maksymalnie za wykroczenie kierowca może otrzymać jednorazowo 10 punktów karnych.

W prasie oraz Internecie pojawiły się już pierwsze komentarze krytykujące nowe zasady przyznawania punktów karnych, jak również uznające je za słuszne. Czy jednak przyczyni się on do widocznego zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach? Na takie wnioski z pewnością za wcześnie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Nowe zasady przyznawania punktów karnych kierowcom, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Konrad Krawczyk

Michał Kryger prowadzi własny warsztat samochodowy. Współpracę z serwisem "Jeżdżę OK!" rozpoczął niedawno, jednak szybko odnalazł się wśród kolegów redakcyjnych. Specjalizuje się w poradach odnośnie sprzedaży oraz kupna samochodów używanych, a także poprawnego serwisowania pojazdów.

More Posts

3dpowiedzi na Nowe zasady przyznawania punktów karnych kierowcom

 1. Mojżesz pisze:

  Nowe metody terroru drogowego! Nie potrafię inaczej nazwać tych nowych zasad przyznawania punktów karnych kierowcom, jak nabijanie kieszeni WORDów. Bo przecież za dodatkowy kurs trzeba będzie zapłacić – okej, prawa jazdy nie stracę od razu, ale później poniosę dwukrotny koszt. Pomysł zdawania egzaminu od nowa również co najmniej dziwny. Dlaczego kierowca z 30 letnim stażem, ma podobnie jak inne „świstaki” poruszać się po drodze z prędkością 50 km/h i być oceniany przez mniej doświadczonego egzaminatora. Co ma powiedzieć przeciętny przedstawiciel handlowy, w którego nowe zasady przyznawania punktów karnych uderzą najdotkliwiej? Znam takich z branży, którzy już po 2 miesiącach w nowym roku, jeżdżą na kilku punktowym limicie. Dajcie ludziom spokojnie pracować i skończcie zaglądać do naszych kieszeni!

  • Blondynka pisze:

   @Mojżesz: Chyba nie wiesz o czym piszesz! Przedstawiciele handlowi, to najniebezpieczniejsi użytkownicy dróg. Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, na trzeciego. Ciągle się spieszą. Niby terror, a co gdyby Twoje dziecko zginęło pod kołami takiego „wygadanego zabójcy”?

 2. Olo pisze:

  Moim zdaniem okres pięciu lat to stanowczo za dużo, dwa do trzech byłoby optymalnie. Z drugiej jednak strony ciągłe zaostrzanie przepisów może zmusi w końcu większość kierowców do ostrożniejszej jazdy, bo jako młody kierowca obserwuję codziennie bardzo dużo chamstwa i cwaniactwa na drogach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *