Co oferuje wypożyczalnia aut zastępczych i kiedy możemy skorzystać z jej usług?

przykładowy samochód zastępczy

Każdy, kto poniósł szkodę podczas wypadku drogowego może skorzystać z przysługującego mu prawa do wypożyczenia auta zastępczego. Kierowcy, działający w imieniu firm, wynajmujących pojazdy dostarczają je pod wskazany przez klienta adres. Nie ma znaczenia, czy jest to miejsce wypadku, czy też np. dom kontrahenta. Istnieją dwa sposoby rozliczenia z tego typu usługi, których charakter wynika z rodzaju i wielkości firmy.

Na jakich warunkach mogę skorzystać z wypożyczenia auta?

Pierwszorzędną i niezbędną czynnością jest złożenie u ubezpieczyciela sprawcy wypadku oświadczenia, iż chcemy skorzystać z możliwości wynajmu pojazdu zastępczego. Nie jesteśmy ograniczeni miejscem wypożyczania auta, ubezpieczyciel nie może także narzucić limitów kilometrów i stawek wynajmu i przede wszystkim limitu czasu korzystania z pojazdu. Przywilej ten przysługuje nam do momentu naprawy auta lub wypłaty odszkodowania – jeśli naprawa naszego auta nie jest możliwa. Warto korzystać ze swoich praw, zwłaszcza, ze nie wszyscy kierowcy wiedzą o takiej możliwości.

Sposoby rozliczenia wynajmu

Istnieją dwa rozwiązania. Pracownicy firm wypożyczających mogą podstawić określone auto na miejsce wypadku lub nawet do domu klienta lub w inne wyznaczone przez niego.

W zależności od wielkości firmy, oferującej usługę wypożyczenia auta z OC sprawcy, a także jej rodzaju – można dwojako rozliczyć tę formę pomocy. Istnieje opcja rozliczenia bezgotówkowego – wówczas klient przekazuje pełnomocnictwo firmie, która w jego imieniu rozlicza się z ubezpieczycielem sprawy wypadku. Wygodniejszą formą jest oczywiście bezgotówkowe rozliczenie, jednak nie wszystkie firmy przychylają się do takiego sposobu rozwiązania sprawy.

Niektóre podmioty sugerują konieczność zapłaty z góry za wynajem samochodu, zaś po wystawieniu faktury możliwe jest rozliczenie jej kosztów u ubezpieczyciela. Wybór danej opcji jest uzależniony od wspomnianego rodzaju firmy wynajmującej, jak samego Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Więcej informacji z pewnością da się uzyskać na konkretnych stronach internetowych poszczególnych wypożyczalni samochodowych, które oferują załatwienie formalności w imieniu klienta oraz samochód zastępczy z ubezpieczenia OC sprawcy.

samochód zastępczy z ubezpieczenia OC sprawcy
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Konrad Krawczyk

Michał Kryger prowadzi własny warsztat samochodowy. Współpracę z serwisem "Jeżdżę OK!" rozpoczął niedawno, jednak szybko odnalazł się wśród kolegów redakcyjnych. Specjalizuje się w poradach odnośnie sprzedaży oraz kupna samochodów używanych, a także poprawnego serwisowania pojazdów.

More Posts

Jedna odpowiedź na Co oferuje wypożyczalnia aut zastępczych i kiedy możemy skorzystać z jej usług?

  1. Jaazoo pisze:

    Ja jeszcze dodam od siebie, że w chwili obecnej refundacja kosztów wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy jest standardem. Ba, w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych nawet sprawca ma zagwarantowane auto zastępcze. Oczywiście na czas naprawy swojego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *