Na czym polega wynajem bezpłatnego auta zastępczego?

auto zastępcze BMW X1

Podjęta dwa lata temu uchwała Sądu Najwyższego wprowadziła ogólnie obowiązujące rozumienie pojęcia szkody majątkowej, będącej konsekwencją wypadku drogowego – zdarzenia drogowego. Pojawiło się w związku z tym prawo do otrzymania pojazdu w zastępstwie. Każda osoba, której auto uległo uszkodzeniu może skorzystać z możliwości wynajęcia samochodu, jeśli jest on niezbędny w codziennej komunikacji – zarówno służbowej, jak i prywatnej.

Po pierwsze: Bezpłatne

Bezpłatne samochody zastępcze mogą wypożyczać kierowcy, którzy ponieśli szkodę w czasie wypadku z winy innego kierującego. W takim przypadku, pierwszym krokiem jest udanie się do wypożyczalni i wynajęcie auta, zbliżonego standardem do naszego samochodu. Można z niego korzystać do czasu odebrania z naprawy naszego auta. Konieczne jest wzięcie faktury i przedłożenie odpowiednich dokumentów ubezpieczycielowi sprawcy zdarzenia.

Po drugie: Auto

Auto, jakie wypożyczamy rekompensuje korzystanie z tego, jakie miałoby służyć zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych w życiu codziennym. Nie jest istotne miejsce jego wypożyczenia ani długość przejechanej trasy. Ponadto, nie jest też istotna cena najmu samochodu ani rodzaj firmy wypożyczającej. Kierowca ma więc dowolność wyboru w powyższych kwestiach. Nie ograniczają go żadne czynniki, związane z konkurencyjnością cen w wypożyczalniach aut.

Po trzecie: Zastępcze

Zastępcze auto przekazywane jest kierowcy, który przedłoży prawo jazdy (w przypadku osoby fizycznej) lub prawo jazdy i wpis do ewidencji działalności gospodarczej, bądź KRS (auto na firmę). Sposoby płatności za zastępcze auto są następujące:

  1. opłata z góry (przy jednoczesnym dostarczeniu faktury ubezpieczycielowi);
  2. rozliczenie wypożyczalni aut bezpośrednio z firmą ubezpieczeniową (konieczne jest powołanie się w zebranej dokumentacji na numer szkody i polisy sprawcy);
  3. wynajem kredytowy (z przysługującym 30 – dniowym terminem spłaty po dniu zaprzestania korzystania z wynajętego auta).

Wynajem bezpłatnego samochodu zastępczego jest bardzo korzystną osób zarówno dla osób prywatnych, jak i właścicieli firm. Z pewnością warto zapoznać się z procedurami związanymi z załatwianiem wszelkich formalności, związanych z pojazdem zastępczym, chociażby „na wszelki wypadek”.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Konrad Krawczyk

Michał Kryger prowadzi własny warsztat samochodowy. Współpracę z serwisem "Jeżdżę OK!" rozpoczął niedawno, jednak szybko odnalazł się wśród kolegów redakcyjnych. Specjalizuje się w poradach odnośnie sprzedaży oraz kupna samochodów używanych, a także poprawnego serwisowania pojazdów.

More Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *