OC sprawcy wypadku i przysługujący nam samochód zastępczy

auto zastępcze BMW X1

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pozbawienie środka codziennej komunikacji, jakim jest uszkodzenia auta, podczas ulegnięcia wypadkowi drogowemu z winy sprawcy wypadku, nakłada na jego ubezpieczyciela obowiązek wynajmu samochodu zastępczego z jego polisy OC. Tego typu losowe wydarzenia uprawniają do korzystania z przysługujących ofiarom od dwóch lat praw wynajmu aut zastępczych.

„Zastępcze rozwiązania” dla poszkodowanych w wypadkach drogowych

Osoby, których auta zostały uszkodzone mogą obecnie korzystać z bardzo komfortowych rozwiązań, jakimi są finansowane z polisy ubezpieczyciela sprawcy wypadku – propozycje wynajmu auta. Od momentu uszkodzenia auta, poszkodowanemu przysługuje prawo wynajmu samochodu zastępczego na koszt ubezpieczyciela wypadku. Jest to finansowane z polisy OC na okres właściwej naprawy pojazdu, bądź do terminu wypłaty odszkodowania – w przypadku szkody całkowitej.

Szkoda całkowita – trzy warianty

Ze szkodą całkowitą mamy do czynienia w następujących przypadkach:

  1. utraty auta w następstwie kradzieży;
  2. nieopłacalności naprawy auta – przy przekroczeniu wartości 60% – 80% wartości rynkowej samochodu w chwili pojawienia się szkody, przy czym wartość auta wyceniana jest na dzień powstania szkody, co wiąże się z tzw. amortyzacją pojazdu, czyli utratą ceny na skutek naturalnego zużycia;
  3. niemożliwości przywrócenia stanu auta do tego sprzed wypadku;

Towarzystwo Ubezpieczeniowe wypowiada się indywidualnie w zakresie szkód powstałych w określonych przypadkach.

Realizacja formalności w imieniu klienta

Darmowy wynajem samochodu zastępczego jest najlepszym rozwiązaniem dla klienta, który stanął przed koniecznością wypożyczenia samochodu, ponieważ wskutek wypadku jego pojazd nie nadaje się on do użytku i musi zostać naprawiony lub jego naprawa jest niemożliwa. Pozwala to na skorzystanie z prostych warunków polisy sprawcy wydarzenia. Pracownicy firm załatwiają też w imieniu poszkodowanego wszelkie formalności, dotyczące polisy. Tego rodzaju firmy świadczą więc szeroki zakres usług.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Konrad Krawczyk

Michał Kryger prowadzi własny warsztat samochodowy. Współpracę z serwisem "Jeżdżę OK!" rozpoczął niedawno, jednak szybko odnalazł się wśród kolegów redakcyjnych. Specjalizuje się w poradach odnośnie sprzedaży oraz kupna samochodów używanych, a także poprawnego serwisowania pojazdów.

More Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *